WAŻNE! Interwencje pszczelarskie - zmiany w regulaminie
Treść
Zgodnie z opublikowanym REGULAMIN NABORÓW WNIOSKÓW O PRZYZNANIE POMOCY FINANSOWEJ dla interwencji w sektorze pszczelarskim (I.6.1-I.6.7) na rok pszczelarski 2025 w dniu 10.10.2024 przedstawiam główne ważne zmiany jakie wniósł nowy regulamin:
1. Liczba pni pszczelich wg stanu na dzień składania WOPP, gdzie aktualna ilość pni pszczelich potwierdzona jest zaświadczeniem weterynaryjnym wydanym nie wcześniej niż w 2024 r. złożonym wraz z WOPP lub złożonym do ARiMR na potrzeby wnioskowania o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024)
W związku z powyższym wszystkie osoby, które będą ubiegać się o udział w refundacji na zakup leków, odkładów/matek lub sprzętu w 2025 r. muszą dostarczyć zaświadczenie z inspekcji weterynaryjnej wydane w 2024 r o ilości posiadanych pni pszczelich.
W przypadku gdy osoby ubiegały się o dofinansowanie do przezimowanych rodzin pszczelich w ARiMR edycja 2024 i liczba rodzin nie uległa zmianie koniecznym jest dostarczenie stosownego oświadczenia do Związku.
Wzór oświadczenia po opracowaniu będzie dostępny do ściągnięcia ze strony internetowej KZP.
2. W przypadku interwencji I.6.2 – zakup sprzętu:
- Pomoc jest udzielana do 50% poniesionych kosztów netto i do wysokości limitu na pszczelarza, który wynosi 100 zł na jeden posiadany pień pszczeli, jednak nie więcej niż 15 000 zł, w ramach danego naboru. Liczba posiadanych pni pszczelich podawana jest wg stanu na dzień składania WOPP, gdzie aktualna liczba pni pszczelich potwierdzona jest zaświadczeniem weterynaryjnym wydanym nie wcześniej niż w 2024 r. złożonym wraz z WOPP lub złożonym do ARiMR na potrzeby wnioskowania o udzielenie pomocy w ramach pomocy finansowej dla pszczelarzy do przezimowanych rodzin pszczelich (nabór 2024).
- W ramach interwencji I.6.2 oraz I.6.4 - pomoc przysługuje w pełnej wysokości i w pierwszej kolejności młodym pszczelarzom, tj. tym którzy:
1) mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP oraz,
2) prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół (Apis mellifera), wpisaną do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej w sposób nieprzerwany nie krócej niż 3 lata, albo,
3) mają wykształcenie średnie branżowe w zawodzie technik pszczelarz lub zasadnicze zawodowe/zasadnicze branżowe w zawodzie pszczelarz.
Warunki, o których mowa w punkcie 2 i 3 powinny być potwierdzone dokumentami, tj. zaświadczeniem o prowadzeniu działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej, wydanym przez właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub świadectwem czy innym dokumentem wydanym przez szkołę lub placówkę edukacyjną.
Przy wyliczaniu 3-letniego okresu prowadzenia działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół brany jest pod uwagę okres nieprzerwanych i pełnych lat liczony od dnia otrzymania uprawnienia do prowadzenia działalności nadzorowanej w zakresie utrzymywania pszczół, wpisanej do rejestru, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zakaźnej, do dnia złożenia wniosku.
Pszczelarzom, którzy mają nie więcej niż 40 lat w dniu złożenia WOPP, ale nie posiadają odpowiedniego doświadczenia albo wykształcenia lub mają więcej niż 40 lat w dniu.
UWAGA:
W związku z wprowadzonymi nowymi wytycznymi dotyczącymi udokumentowania ilości posiadanych pni pszczelich przesyłam stosowne oświadczenie oraz aktualny formularz zapotrzebowania na sprzęt.
Oświadczenie o ilości posiadanych pni wypełniają tylko osoby, które chcą wziąć udział w refundacjach na leki, sprzęt pszczoły i składały wnioski o przezimowane rodziny pszczele, nie posiadają kopii zaświadczenia składanego wiosną do ARiMR i nie zmieniła sie im liczba pni.
Wszyscy pozostali pszczelarze którzy nie złożyli wniosków o dopłatę do rodzin przezimowanych lub zmienili ilość rodzin pszczelich muszą dostarczyć aktualne zaświadczenia o ilości posiadanych pni wydane przez właściwe Powiatowe Inspektoraty Weterynaryjne.
Oświadczenia oraz zaświadczenia weterynaryjne należy dostarczyć do biura KZP do 08.11.2024.
Zapotrzebowanie na sprzęt należy złożyć do 15.11.2024 r.
Ze względu na bardzo krótki czas proszę o mobilizację pszczelarzy i możliwe szybkie pobieranie zaświadczeń z weterynarii.
Niedostarczenie dokumentów w wyznaczonym terminie będzie skutkowało brakiem możliwości udziału w zakupie leków, pszczół, odkładów i sprzętu w 2025 r.
Informacje szczegółowe znajdują się również na naszej stronie internetowej.https://kzp. nsacz.pl/2024/10/14/ interwencje-pszczelarskie- 2025-r-zmiany/
W razie pytań proszę o kontakt z:
Katarzyna Potapczyk
Kierownik Biura KZP
Telefon: +48 699 862 949
Mail: kzpnowysacz@gmail.com
Planowany termin naborów wniosków w ARIMR od 24 października - 22 listopada 2024 r.
Regulamin do pobrania